Ważne linki
Menu na urządzeniach mobilnych
Programy grantowe
Wyniki IV Programu grantowego dla KGW „Eko-gospodyni”
Z radością ogłaszamy Zwycięzców Programu grantowego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Eko-gospodyni”, w ramach którego można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 10 tys. złotych na realizację autorskich projektów związanych z edukacją ekologiczną oraz promocją proekologicznych postaw w lokalnych społecznościach, zwłaszcza wśród członków Kół Gospodyń Wiejskich.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich, które wzięły udział w tegorocznym Programie grantowym. Nasze oczekiwania wobec zainteresowania Programem zostały znacznie przekroczone. Cieszymy się, że jest tak wiele aktywnych Kół, które pragną działać na rzecz swoich lokalnych społeczności oraz naszej Planety. Jako organizatorzy czujemy się zmotywowani do dalszej pracy nad rozwijaniem projektów w tej dziedzinie, skierowanych do KGW.
W ramach Programu grantowego „Eko-gospodyni” wpłynęło do nas ponad 500 Wniosków, co zaowocowało bogactwem pomysłów na działania promujące postawy proekologiczne. Każdy z projektów wykazuje potencjał, a co najważniejsze, każdy z nich ma szansę realnie zadbać o nasze środowisko naturalne.
Na dofinansowanie Projektów przeznaczono 100 tys. złotych, a obrady Kapituły były długie i szczegółowe. Staramy się wspierać jak najwięcej działań proponowanych we Wnioskach, w efekcie granty przyznane zostaną 22 Kołom Gospodyń Wiejskich z obszaru aż 11 województw!
Poniżej prezentujemy wyniki wraz z krótkim opisem Projektów.
Dofinansowanie otrzymują:
- KGW W LESZCZYNIE (woj. lubelskie) dofinansowanie przyznane w całości, zgodnie z budżetem zamieszczonym w złożonym Wniosku na realizację Projektu pn. „NASZA EKO SPOŁECZNOŚĆ”. W ramach Projektu zostaną zorganizowane warsztaty obejmujące różnorodne tematy związane z ekologią i ochroną środowiska, takie jak: zmiany klimatu, tropy zwierząt, smog, ilość wody potrzebna do produkcji dżinsów, życie nocnych zwierząt, oceany oraz dbałość o ptaki i pszczoły.
Strona, na której można śledzić działania KGW: KGW W LESZCZYNIE - KGW PRZYSTANEK SKIERDY (woj. mazowieckie) dofinansowanie przyznane w całości, zgodnie z budżetem zamieszczonym w złożonym Wniosku na realizację Projektu pn. „Four EkoSkierdy”. W ramach Projektu zostaną zorganizowane warsztaty, które skoncentrują się na różnorodnych aspektach wtórnego wykorzystania materiałów z domów i ogrodów, promując zrównoważony styl życia.
Strona, na której można śledzić działania KGW: KGW PRZYSTANEK SKIERDY - KGW BABKI NIE GĘSI W REJOWCU (woj. lubelskie) dofinansowanie przyznane w całości, zgodnie z budżetem zamieszczonym w złożonym Wniosku na realizację Projektu pn. „Zielony Escape Room - Laboratorium Ochrony Przyrody”. Projekt zakłada stworzenie escape roomu w Gminnym Ośrodku Kultury, skupiającego się na tematyce ochrony przyrody, recyklingu i oszczędzania zasobów. Celem projektu jest edukacja dzieci w zakresie ekologii w sposób interaktywny i angażujący.
- KGW JAGODNE WIELKIE (woj. warmińsko-mazurskie) dofinansowanie przyznane w całości, zgodnie z budżetem zamieszczonym w złożonym Wniosku na realizację Projektu pn. „Nie wyrzucamy - przetwarzamy”. W ramach projektu odbędzie się wykład na temat segregacji i recyklingu, a także zostaną stworzone meble z palet oraz hamaki z nieużywanej odzieży, które będą dostępne na plaży gminnej i w okolicy świetlicy. Dodatkowo, projekt obejmuje stworzenie kwietników z roślinami miododajnymi i ziołami, a eko-ogród zostanie uzupełniony o płotek z palet oraz zbiornik na deszczówkę.
Strona, na której można śledzić działania KGW: KGW JAGODNE WIELKIE - KGW W WĄGLIKU (woj. warmińsko-mazurskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „W sercu lasu, obok wody, nasze miejsce wśród przyrody”. Projekt zakłada zasadzenie drzew w celu przeciwdziałania erozji. W ramach inicjatywy stworzona zostanie edukacyjna ścieżka z tablicami informacyjnymi. Zaplanowane są wydarzenia, które obejmą sadzenie drzew, festyn ekologiczny oraz drzewoterapię. Mieszkańcy będą monitorować wzrost drzew, a wyniki będą publikowane na Facebooku. - KGW W SERWINOWIE „NAD RZEKĄ” (woj. dolnośląskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „SECOND CHANCE - moda ekologiczna”. Projekt koncentruje się na upcyklingu, czyli przetwarzaniu starych ubrań w nowe, unikalne kreacje. Uczestnicy będą angażować się w przeróbki odzieży poprzez szycie, malowanie, haftowanie i dodawanie ozdób, a także tworzenie przedmiotów z resztek materiałów, takich jak torby i poduszki. Projekt obejmuje warsztaty, które będą dokumentowane w mediach społecznościowych, a po ich zakończeniu przewidziane są kolejne działania, takie jak tapicerowanie mebli i zakładanie permakulturowych ogródków przydomowych. - KGW W ŻABIEŃCU (woj. kujawsko-pomorskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Segreguj śmieci - Podziękują Ci za to DZIECI!”. Projekt ma na celu zaangażowanie dzieci i ich opiekunów w działania na rzecz ochrony środowiska poprzez szeroką gamę aktywności związanych z ekologią i gospodarowaniem odpadami. - KGW W PIASECZNEJ GÓRCE (woj. świętokrzyskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Staw w centrum uwagi”. Projekt, który powstaje w obrębie osiedla domków jednorodzinnych, ma na celu ochronę cennego ekosystemu stawu oraz edukację ekologiczną mieszkańców. W ramach działań przewidziano szereg inicjatyw, które nie tylko przyczynią się do ochrony lokalnej przyrody, ale również zintegrowania społeczności. - KGW W DOMANICACH „SYRINGA” (woj. dolnośląskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Lilakowy Zakątek Ekologiczny: Oaza Natury przy Świetlicy Wiejskiej”. Projekt rewitalizacji zaniedbanego terenu ma na celu przekształcenie przestrzeni w "oazę natury", która nie tylko poprawi estetykę miejsca, ale również zwiększy świadomość ekologiczną mieszkańców i ich zaangażowanie w ochronę środowiska. Kluczowym elementem tego przedsięwzięcia jest aktywne włączenie społeczności lokalnej w proces jego planowania oraz późniejszego utrzymania. - KGW BRZEZIOŁĄCZANKI (woj. dolnośląskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Moda na Wodę w Brzeziej Łące"”. Celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej w lokalnej społeczności poprzez edukację na temat oszczędzania wody, retencji oraz idei zero waste. Projekt ma na celu angażowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych w aktywne działania na rzecz ochrony środowiska m. in poprzez warsztaty edukacyjne, kreatywne zajęcia z przetwarzania odpadów, panel dyskusyjny o zbieraniu deszczówki oraz posadzenie roślin zatrzymujących wodę w glebie. - KGW W RUDNIE (woj. małopolskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Rudno Razem: Sąsiedzki Sad i Herbarium”. Projekt ma na celu wzmocnienie więzi społecznych w lokalnej społeczności poprzez dwie główne inicjatywy: sadzenie sąsiedzkiego sadu oraz zorganizowanie "Owocowo-ziołowego pikniku integracyjnego". - KGW W ŁUKĘCINIE (woj. zachodniopomorskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Pomaganie krzepi, czyli Nadmorska Ekowioska dla Bałtyku”. Projekt ma na celu promocję ekologicznych zachowań oraz ochrony Morza Bałtyckiego poprzez aktywizację lokalnej społeczności. W ramach projektu w centrum wioski powstanie "dziecięcy ogród drzew kwitnących". - KGW NOWOCZESNE GOSPOCHY W CIERPICACH (woj. kujawsko-pomorskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Od sera do ekomilionera”. Projekt ma na celu promowanie lokalnych tradycji serowarskich oraz ekologicznych praktyk w produkcji i pakowaniu żywności. Organizowane będą warsztaty dotyczące tworzenia ekologicznych opakowań i etykiet z materiałów pochodzących z recyklingu. Projekt łączy aspekty kulinarne, edukacyjne oraz środowiskowe, wnosząc wartość do lokalnych społeczności oraz wspierając zrównoważony rozwój. - KGW MIÓD MALINA W LUDWINOWIE (woj. lubelskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Siejemy Eko-logikę”. Projekt zagospodarowania terenu wokół remizy strażackiej ma na celu stworzenie przyjaznej przestrzeni dla zapylaczy i promowanie działań proekologicznych wśród mieszkańców. Współpraca z lokalną społecznością oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Ludwinowie skupi się na sianiu i sadzeniu kwiatów oraz krzewów miododajnych, co nie tylko przyczyni się do zwiększenia bioróżnorodności, ale także umożliwi mieszkańcom uczestnictwo w działaniu poprzez rozdawanie nasion. - KGW GMINA CHĄŚNO (woj. łódzkie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Eko oszczędzanie mamy w planie”. Projekt ma na celu poprawę stanu środowiska oraz integrację społeczności lokalnej poprzez zorganizowanie zbiórki tekstyliów i elektrośmieci na terenie wsi. Dodatkowo planowane jest sprzątanie obszaru wokół świetlicy oraz przydrożnych rowów, co przyczyni się do estetyki i czystości miejscowości. Dodatkowo, zakupione zostaną torby ekologiczne oraz lniane woreczki do przechowywania pieczywa, które zostaną rozdane uczestnikom. - KGW WE WRÓBLIKU SZLACHECKIM (woj. podkarpackie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Nasza wspólna sprawa - ,,Ocalić od zapomnienia”. Projekt ma na celu likwidację dzikiego wysypiska na cmentarzu poprzez kompleksowe działania, które obejmują usunięcie odpadów oraz oczyszczenie terenu. W ramach projektu planowane jest również usunięcie zniszczonych uli, co przyczyni się do poprawy estetyki oraz bezpieczeństwa miejsca. - KGW W DĄBROWIE CHOTOMOWSKIEJ (woj. mazowieckie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Zielony Azyl Dąbrowy Chotomowskiej”. Projekt zakłada stworzenie mini ogródka edukacyjnego, powstanie kompostownika oraz zbiornika na deszczówkę, które będą promować redukcję odpadów i oszczędność wody. Zostaną również stworzone podwyższone grządki do uprawy warzyw i ziół, co umożliwi edukację mieszkańców na temat ekologicznego ogrodnictwa. - KGW "KONWALIA" W KOZIELICACH (woj. zachodniopomorskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Eko-edukacja w Wiejskim Stylu - Zielona Przyszłość Kół Gospodyń Wiejskich". Projekt zakłada organizację festynu poświęconego tematom związanym z ekologią, takim jak: recykling, kompostowanie, upcycling oraz oszczędzanie wody i energii. W ramach wydarzenia przewidziano interaktywne stanowiska warsztatowe, które prowadzić będą eksperci. Odbędą się również pokazy i prelekcje dotyczące nowoczesnych technologii w rolnictwie, odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rolnictwa, prowadzone przez specjalistów oraz innowacyjnych rolników. - KGW W OŁOWNIKU (woj. warmińsko-mazurskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Ołownik zgodnie z naturą i dla natury!". Projekt zakłada poszerzenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Ołownika oraz aktywizację społeczności lokalnej do wspólnych działań proekologicznych oraz zakup i montaż pierwszej lampy zasilanej energią słoneczną. - KGW "SITNIANKI" W SITNIE (woj. lubelskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Nasze miejsce na Ziemi". Projekt zakłada stworzenie wspólnej przestrzeni na nowopowstającym placu zabaw oraz powstanie książkodzielni, która ma na celu rozwój lokalnej społeczności poprzez promowanie czytelnictwa i dostępu do literatury. - KGW MIECZEWO (woj.wielkopolskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Wielkopolska Gospodarność - cykl warsztatów z niemarnowania żywności". Celem projektu jest przetwarzanie żywności, która mogłaby trafić do kosza, na atrakcyjne i pożywne dania, które zostaną przekazane osobom potrzebującym, a jednocześnie edukacja uczestników w zakresie kulinarnej kreatywności oraz przeciwdziałania marnotrawstwu żywności. - KGW AKTYWNA BRYNICA (woj. świętokrzyskie)
Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Eko-gospodyni". W celu zwiększenia świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, projekt zakłada utworzenie stołówki dla ptaków oraz domków dla owadów, Zakup karmników i zapasu ziaren, które zostaną umieszczone przy budynku KGW i żłobku. Dzieci będą mogły obserwować ptaki, co przyczyni się do ich edukacji ekologicznej i zrozumienia roli ptaków w przyrodzie.
*szczegółowe informacje Organizator prześle zwycięskim KGW w czasie 7 dni na wskazany we wniosku adres e-mail.
Już dziś dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie oraz tak liczne zainteresowanie Programem grantowym! Zachęcamy do obserwowania naszego profilu Facebook – będą kolejne konkursy i granty skierowane szczególnie do Kół Gospodyń Wiejskich.
Serdecznie gratulujemy Grantobiorcom i życzymy efektywnych działań na rzecz ekologii!